Alzheimerova choroba

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby připadá každoročně na 21. září. Při této příležitosti vám přinášíme článek, kde najdete základní informace o této chorobě a kontakty, které vám pomohou při řešení obtížných životních situací.

Mezinárodní klasifikace nemocí definuje Alzheimerovu chorobu jako primární degenerativní onemocnění mozku neznámé etiologie s charakteristickými neuropatologickými a neurochemickými vlastnostmi. Tato choroba začíná obvykle nenápadně a pomalu‚ ale trvale progreduje během období několika let. 1 
Dle České alzheimerovské společnosti tato nemoc narušuje část mozku a způsobuje tak pokles takzvaných kognitivních funkcí, jako je myšlení, paměť či úsudek. Bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. 2 

V brožuře „Nemoci ve stáří VI. Alzheimerova nemoc se dočtete bližší informace o průběhu nemoci a najdete tam také tipy, jak o nemocného pečovat.  

Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se tato nemoc považovala za velmi vzácnou. Nyní se některá z forem demence vyskytuje již u více než sedmi milionů obyvatel Evropy. 
Nemoc často začíná pozvolna. Jako první dochází u nemocného ke zhoršování krátkodobé paměti. Člověk přestává být schopen postarat se o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou Alzheimerova nemoc postupuje, se u každého postiženého liší. Dochází však k čím dál větším problémům s vyjadřováním, dokončováním myšlenky či samostatným rozhodováním. Nemocný je zmatenější a mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat. 2  

Česká alzheimerovská společnost sepsala 10 příznaků, které by vás měly varovat: 

1. Ztráta paměti, která ovlivňuje schopnost plnit běžné pracovní úkoly 

Zapomínat občas pracovní úkoly, jména kolegů nebo telefonní čísla spolupracovníků a vzpomenout si na ně později, je normální. Lidé trpící Alzheimerovou chorobou však zapomínají častěji a nevzpomenou si ani později. 

2. Problémy s vykonáním běžných činností 

Hodně vytížení lidé jsou občas roztržití, takže někdy nechají dušenou mrkev stát v kastrolu na sporáku a vzpomenou si na ni, až když už je po jídle. Lidé trpící Alzheimerovou chorobou ale připraví jídlo a nejen že ho zapomenout dát na stůl, ale zapomenou i na to, že ho vůbec udělali. 

3. Problémy s řečí 

Každý má někdy problém najít správné slovo, ale člověk s Alzheimerovou chorobou zapomíná i jednoduchá slova nebo je nahrazuje nesprávnými, a jeho věty pak nedávají smysl. 

4. Časová a místní dezorientace 

Každý někdy zapomene, jaký je den a kam vlastně jede, to je normální. Ale lidé s Alzheimerovou nemocí se ztratí ve vlastní ulici a nevědí, kde jsou, jak se tam dostali, ani jak se dostanou domů.  

5. Špatný nebo zhoršující se racionální úsudek 

Lidé se někdy tak zaberou do nějaké činnosti, že na chvíli zapomenou na dítě, které mají na starosti. Lidé s Alzheimerovou nemocí úplně zapomenou, že nějaké dítě existuje. Mohou se i nesmyslně obléknout, například si vezmou na sebe několik košil nebo halenek najednou. 

6. Problémy s abstraktním myšlením 

Placení složenek anebo sledování účtů kreditní karty může nekoho vyvést z míry, když je trochu komplikovanější než jindy. Člověk s Alzheimerovou nemocí může úplně zapomenout, co ta čísla znamenají a co s nimi má dělat. 

7. Zakládání věcí na nesprávné místo 

Každý někdy někam založí peněženku nebo klíče. Člověk s Alzheimerovou nemocí dává věci na zcela nesmyslná místa: žehličku do ledničky nebo hodinky do cukřenky. 

8. Změny v náladě nebo chování 

Každý má někdy špatnou náladu. Člověk s Alzheimerovou nemocí ale podléhá prudkým změnám nálady. Náhle a nečekaně propukne v pláč nebo podlehne návalu hněvu, i když k tomu nemá žádný zjevný důvod. 

9. Změny osobnosti 

Lidské povahy se běžně do určité míry mění s věkem. Ale člověk s Alzheimerovou nemocí se může změnit zásadním způsobem. Stává se někdy velmi zmateným, podezíravým nebo ustrašeným. 

10. Ztráta iniciativy 

Když je člověk někdy znechucen domácími pracemi, zaměstnáním nebo společenskými povinnostmi, je to normální. Většinou se chuť do práce opět brzy dostaví. Člověk s Alzheimerovou nemocí může propadnout naprosté pasivitě a potřebuje neustále podněty, aby se do něčeho zapojil. 3  

Pro vyhledání vhodných sociálních či zdravotních služeb doporučujeme obrátit se na databází služeb České alzheimerovské společnosti: Databáze služeb 
Více o Alzheimerově chorobě se dočtete také na stránkách: www.gerontologie.cz  

Použité zdroje:  
1 https://mkn10.uzis.cz/prohlizec/F00-F09  
2 http://www.alzheimer.cz/alzheimerova-choroba/  
3 http://www.alzheimer.cz/alzheimerova-choroba/priznaky/, Dopis České alzheimerovské společnosti č. 9 

Diskuze

Pro vložení příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcují k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoli vulgarismy.