Jak přežít vedro v bytě

Jak přežít vedro v bytě

Letošní léto nám opět přineslo úporné vlny veder. Ideálním řešením je strávit horké dny venku u vody anebo v klimatizovaných budovách. Takovou možnost ale zdaleka nemáme všichni, a tak s třicetistupňovými teplotami zápasíme v bytech, kde je obvykle stejné vedro jako venku. Obzvláště senioři v panelácích, kteří tráví doma celý den, doslova trpí. Naštěstí existují způsoby, které dokážou pomoci snížit teplotu v bytě alespoň na přijatelnou úroveň. Přinášíme vám užitečné rady a tipy jak na to:

Větrejte správně

Základním pravidlem je nepouštět si do bytu horký vzduch zvenčí. Nechat po celý den otevřená okna je tedy to nejhorší, co můžete udělat. Dokud je venku teplota vyšší než doma, nechte okna zavřená a raději ještě zatáhněte rolety nebo závěsy. Díky tomu vytvoříte v bytě příjemný chládek. Teprve až večer, když se venku ochladí a teplota je nižší než ta v bytě, otevřete okna dokořán. Markéta Witoszová, specialistka na energetiku ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, radí: „Nejchladněji bývá až kolem třetí hodiny ráno, takže na noc nechte všechna okna otevřená. Část noci bývá sice ještě dost teplo, ale vzduch se přesto ochladí na snesitelnou teplotu. Pomůžete si i tím, že vytvoříte průvan mezi místnostmi, například otevřete okno ve dvou protějších pokojích.“

Jak v létě správně větrat:

  • Větrání oknem je účinné, jen pokud je teplota vzduchu venku nižší než ta uvnitř, jinak si do bytu pouštíte horký vzduch
  • Díky příčnému větrání mezi místnostmi se vzduch vymění už za 2 až 4 minuty
  • V horkých dnech by ideální teplota větrané či klimatizované místnosti měla být 23 – 27 °C
  • Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nemá být vyšší než 5 °C, jinak si koledujete o nachlazení

Zatáhněte žaluzie

Další velmi dobrou ochranou proti slunečnímu záření je zatemnění oken. Účinnější je zvenku, jelikož zabrání dopadání slunečních paprsků na sklo, takže se část z nich nezmění na teplo. Vhodné jsou venkovní rolety, markýzy, případně slunečníky. Zatemnění vnitřními roletami nebo žaluziemi také zabrání průniku světla do pokoje, ale nezastaví teplo, které prochází sklem. Zejména ty na jižní straně bývají nepříjemně rozpálené, takže i večer z nich sálá velké teplo. A ještě dobrá zpráva pro vaši peněženku – rolety, markýzy a žaluzie vám ušetří i za elektřinu potřebnou ke klimatizaci. Před vedrem vás mohou ochránit i zatažené závěsy, které zabrání slunečním paprskům ohřívat interiér bytu.

Zvlhčete vzduch

Vedle ochlazení byste také měli zvlhčit vzduch, který je v horku příliš suchý, a vysušuje tak sliznice. Pokud můžete, namočte závěsy, případně i ručníky a prostěradla do studené vody. Voda, která se z nich bude přes den odpařovat, sníží teplotu v místnosti alespoň trochu. Obecně se také doporučuje mít v bytě v květináčích dostatek květin, které zvlhčují. Nejlepší je seskupit jich více do jedné místnosti.

Pořiďte si ventilátor

Ventilátory patří k nejlevnějším způsobům, jak čelit tropickým dnům. Právě do bytů jsou ideální, a to i do těch malých. Jsou sice méně výkonné než klimatizace, ale zase o dost levnější, energeticky výhodnější, a hlavně šetrnější k vašemu zdraví. Klimatizace totiž bývá příčinou nachlazení a bolesti kloubů, dokonce může šířit bakterie a plísně. Jak už bylo zmíněno, vysušuje také sliznice, takže vám může způsobit onemocnění dýchacích cest. Ventilátory, ať s lopatkami nebo bez nich, zvyšují proudění vzduchu, a ten se pak zdá méně teplý, než jaký ve skutečnosti je.

Pokud klimatizaci máte, nevětrejte, když je zapnutá

Klimatizace je v boji s horkem nejúčinnějším pomocníkem, ale jen při správném a efektivním používání. „Pokud vám ji vaši blízcí pořídili, požádejte je, ať vám důkladně vysvětlí, jak ji ovládat. Samozřejmostí je opět zavírat při jejím spuštění všechna okna (i „ventilačku“), aby do místnosti nepronikal horký vzduch. Kvůli němu totiž musí klimatizace stále pracovat na plné obrátky, aby ochladila místnost, a to se vám prodraží,“ radí Markéta Witoszová z Ušetřeno.cz. Nezapomeňte dodržovat pravidlo maximálně pětistupňového rozdílu teploty uvnitř a venku.

Ukládejte správně potraviny do lednice

Možná jste to dosud neřešili, ale na rozmístění potravin do chladničky opravdu záleží. Obzvlášť v létě, kdy vzduch kolem přístroje je hodně vyhřátý. Teplota v různých částech lednice se může lišit i o několik stupňů. Mezi potravinami umístěnými na sobě nemůže volně proudit vzduch, takže chladnička musí vynaložit o to více energie na chlazení. A kam tedy co patří? Do dveří dejte máslo, vejce nebo zavařeniny, do dolních přihrádek ovoce a zeleninu, nad ně patří maso a nahoru dejte mléčné výrobky. Markéta Witoszová doporučuje: „Pokud dáváte do ledničky chladit nápoje, přelijte je nejprve do nádoby s víkem, aby se tekutina neodpařovala a netvořila námrazu. Pouhé 3 milimetry námrazy mohou zvýšit spotřebu elektřiny až o 70 %. Lednici nikdy nenastavujte na maximální chlazení, ideální teplota je okolo šesti stupňů. Také nezapomínejte ledničku i mrazák pravidelně odmrazovat a čistit.“

Vařte až večer

Při vaření teplota v místnosti ještě stoupne, takže vám nepomůže ani větrání. A máte-li klimatizaci, nepoděkuje vám ani ona, jelikož bude muset vynakládat daleko víc energie na to, aby místnost vrátila do snesitelné teploty. Je-li to možné, během tropických dnů si dělejte jídla, jejichž příprava nebude ohřívat vzduch v bytě, ideálně tedy lehké pokrmy nebo saláty. Vaření nechte až na večer. Také je lepší ohřát vodu na těstoviny v rychlovarné konvici, abyste nemuseli mít zbytečně dlouho zapnutý sporák, který uvolňuje teplo. Vyhněte se pečení – při každém otevření trouby se do místnosti dostane velké množství tepla, které může teplotu v bytě zvednout i o dva stupně.

Na balkoně vytvořte zelený stín

Máte-li balkon nebo terasu, můžete ke snížení teploty v bytě využít i zelené pomocníky. Stačí, když venkovní prostor osadíte vyššími rostlinami, které interiér příjemně odstíní. Rostlinky však vybírejte pečlivě podle orientace balkonu a jejich náročnosti na péči.

Tereza Kunová, Ušetřeno.cz