K dnešnímu Světovému dni laskavosti pro vás máme nový článek: Laskavosti života

Svět je plný laskavostí. Na nás je, abychom je nepřehlédli.

Co je laskavost?

Laskavost je, když se dotrmácíte do cíle po namáhavé cestě a někdo, kdo je možná ještě unavenější než vy, vidí, že si potřebujete odpočinout, nabídne vám to a připraví jídlo.

Laskavost je, když zničehonic přijde domácí zvířecí mazlíček jen tak se přitulit, ne loudit jídlo, ale dát svým nejdovednějším způsobem najevo, že je rád ve vaší blízkosti. Perfektně to umí kočky – otřít se o tvář, s vrněním provést jemný náznak masáže zad, lehnout si blízko a jen tak být, slastně a klidně.

Laskavost je, když v domově pro seniory v tichém souznění bdí pečovatelka u seniora a naslouchá jeho myšlenkám.

Laskavost je, když vás někdo nechá být nebo když vy někoho necháte být v situacích, které vyžadují prostor, samotu a koncentraci.

Laskavost přírody můžeme pocítit v horkých dnech pod stromem, který poskytuje chladivý vzduch. Dovolí nám vyzout boty z rozpálených nohou a pocítit měkkost trávy.

Mezi laskavosti života můžeme zařadit všechno, co pro nás někdo dělá, ač nemusí, co zažíváme, ač nemusíme, čemu se můžeme usmát a co nás může těšit, protože to vidíme, slyšíme nebo cítíme. Svět je plný laskavostí. Pěstujme si je, hýčkejme, na ty další vyčkejme, ale vyhledávejme je i sami. Buďme aktivní v jejich hledání. Jsou tady pro nás, jsou naše.

Být laskavý na druhé znamená zabývat se méně sám sebou. Víc se soustředit na druhé. Běžné laskavosti jsou důležité. Tyto laskavé činy vám pak dodávají pocit, že jste dobrý člověk.

A jak říká Albert Schweitzer, nositel Nobelovy ceny za mír „Dobrý příklad není jednou z možností, jak ovlivnit jiné lidi. Je to jediná možnost.“

A proč být laskavější? Třeba proto, že:

  • Laskavost plodí spokojenost
  • Laskaví lidé jsou zdravější
  • Laskavost prodlužuje život
  • Laskavost zlepšuje vztahy

Verše Jana Skácela pak vybízí nás všechny, abychom do světa pouštěli drobné a plaché vrabečky laskavosti.

Dvakrát čtyři verše

Shýbáš se u cesty pro oblázek
a kdo ti o tom poví
kamínky země této jsou
balvany Sisyfovy

A co ti říci pěkného
aby ten svět byl snazší
laskavá slova jsou vrabečci
ptáčkové drobní a plaší

Připravila Denisa Ratajová

Chci odebírat novinky

Diskuze

Pro vložení příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcují k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoli vulgarismy.