Listopadové tipy Pavla Kříže nabízí aktivity, které v současné době můžeme zažívat v teple našich domovů. Nemáme zatím na výběr, ale snad v budoucnu můžeme vyrazit i na výstavu, kterou najdete také v tomto článku.

Milí přátelé,

Máme tu konec listopadu a přichází prosinec s vánočními svátky. Všude se píše o tom, že budou letos jiné. Podstatné je, co si pod tím každý z nás představí. Jestliže to jsou vánoční trhy a velké oslavy tak potom ano. Ale pokud prožíváme advent a vánoční svátky tiše a pokorně ve svém srdci, nezmění se vůbec nic. Pokoj, klid a láska budou fungovat stejně tak, jako každý rok.

To ale neznamená, že pro vás nemám zajímavé tipy, které vám tento zatím listopadový zádumčivý čas prosvětlí a ozvláštní.

První tip:

Počasí je zamračené, studené a sluníčko se dělá vzácným. To je přesně ten správný čas na sledování filmů, co říkáte? Pro ty, kteří mají filmy rádi, tady mám lahůdku. Na konci listopadu od 26. do 30. 11. probíhají v ČR celoevropské filmové dny Lux Film Days. Špičkové filmy z celé Evropy bude možné sledovat zadarmo online na platformě @Moje kino LIVE. Jak už jsem zmínil bude se jednat opravdu o filmovou špičku. Všechny filmy byly nominovány Evropským parlamentem na prestižní Filmovou cenu Lux. Všechny projekce začnou ve 20 h a půl hodiny před začátkem filmu bude chat. Tyto streamy jsou pro všechny diváky v ČR zdarma. Jenom je potřeba se zaregistrovat. Věřím, že ti z vás kteří jste filmoví fanoušci, poprosíte někoho, aby vám s registrací pomohl, pokud ji nezvládnete sami. Bude to určitě stát za to. Příjemnou podívanou.

Druhý tip:

A nakonec budeme ladit duši a připravovat ji na svátky. Důležitou přípravou na vánoční svítky je samozřejmě Advent. Symbolem adventu je adventní věnec. Co kdybyste si ho připravili? Vyrobíme ho z jehličnatých větví. V katolických zemích včetně České republiky jsou obyčejně se čtyřmi svíčkami. Tři jsou fialové nebo modré a jedna růžová. Fialová barva symbolizuje pokání, ztišení a čekání. Věnec položíme na stůl a svíce zapalujeme každý týden postupně:

  • Na první adventní neděli zapalujeme první fialovou svíčku. Svíci proroků.
  • Na druhou adventní neděli zapalujeme další fialovou svíčku. Betlémslou, která reprezentuje lásku.
  • Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou, pastýřskou svíci.
  • Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku. Je to svíčka Andělská, která reprezentuje mír a pokoj.

Ať už jste věřící nebo ne, zklidnění které advent přináší do našich životů je blahodárné. Pokud nemůžete být v tyto dny se svými blízkými určitě jim aspoň zavolejte a popřejte si navzájem zdraví a spoustu lásky.

Třetí tip:

V Obecním domě v Praze na Náměstí Republiky je instalována unikátní výstava českého mistra secese Alfonse Muchy. Vznikla také díky unikátní sbírce tenisty Ivana Lendla. Výstava provází návštěvníky nejvýznamnějšími okamžiky Muchova života a jeho tvorby, přičemž používá technologii 21 století včetně digitálních efektů. Pokud máte rádi tohoto světového kouzelníka secese, poznamenejte si do svých diářů, že výstava trvá až do února roku 2023.

Přeji vám všem klidné svátky.
Váš,
Pavel Kříž

Diskuze

Pro vložení příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcují k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoli vulgarismy.