Nová pravidelná rubrika - Tipy Pavla Kříže pro seniory a jejich blízké

Drazí přátelé,

tento měsíc mě zaujalo pár věcí, o které se s vámi chci podělit. Doufám, že obohatí a zpříjemní čas i vám. Věřím, že pro vás budou mé tipy užitečné.

  • Tady je první: Má 88 letá maminka bude mít brzy narozeniny, tak jsem se pochopitelně začal ohlížet po vhodném dárku. A narazil jsem na opravdu skvělou tvůrčí knížku. Jmenuje se: „Babičko, vyprávěj“ pro muže existuje ve verzi „Dědečku, vyprávěj“. Je to podle mého názoru unikátní kniha pro zaznamenání vzpomínek od dětsví až po současnost. Tato kniha je velmi originální dárek, protože podněcuje a rozvíjí kreativitu. Babička (nebo děděček) může sama nebo s pomocí někoho z rodiny, vyplňovat knížku a odpovídá na řadu zajímavých otázek, které se týkají jejího života. Během vyplňování projde tvořivým procesem a skvěle se zabaví. Zároveň vznikne jedinečný záznam vašeho života, který bude mít velkou hodnotu nejen pro vás, ale i pro další generace ve vaší rodině. To je přece skvělé ne? Opravdu vřele doporučuji!
  • Já jsem už od dětství vášnivý čtenář, takže můj druhý tip je zase kniha. Tahle je ale úplně jiná. Knihu „Hana“ od spisovatelky Aleny Mornštajnové jsem si původně koupil pro sebe. A rozhodně jsem nelitoval. Nebudu prozrazovat příběh, ale mohu slíbit, že se od něj neodtrhnete. Autorčino vyprávění je velmi silné a opravdové. Chvílemi až mrazivé, ale nechybí ani humor. V této knize je namícháno všechno, co správná literatura, alespoň podle mě, má mít. Líbila se mi tak, že jsem ji po přečtení daroval své osmdesátileté kamarádce, Češce, která žije již téměř 50 let v Kanadě a i ona ji přečetla jedním dechem. Věřím, že se bude líbit i vám. A pokud je pro vás příjemnější poslouchat, potom Vás potěší, že Hana existuje i jako audio kniha.
  • Ale abychom jenom nečetli. Můj poslední tip nebude kniha, ale hlavolam. Opravdu velmi povedený. Jmenuje se „HLAVOLAM CUTS“ a je to vynikající hra, vhodná nejen k zábavě, ale i k procvičování myšlení. Tento hlavolam rozvíjí prostorovou orientaci a to u všech věkových kategorií. Pravidla jsou jednoduchá a samostatné hrací díly magnetické, takže můžete hrát kdekoliv. Třeba i venku na sluníčku. Velká výhoda je, že můžete hrát sami, ve dvou nebo až to bude možné třeba s celou rodinou, včetně vnoučat. Další dobrá zpráva je, že pokud by byl CUTS pro vás příliš složitý, můžete si začít procvičovat mozek verzí CUTS-SENIOR a po čase postoupit. Rozhodně se nebudete nudit a ještě trochu roztočíte mozkové závity.

Snad si z mých tipů na slunečné i zamračené dny něco vyberete.

Přeji Vám, aby pro Vás byl každý den něčím nový a zajímavý.
Váš,
Pavel Kříž