Pravidelná rubrika - Tipy Pavla Kříže pro seniory a jejich blízké

Milí přátelé,

květen je měsíc lásky a pro mě byl zároveň vždycky i měsícem jara. Možná proto, že všechno kolem už naplno kvete a voní.
Ale to není všechno. Víte, že 15.5. se po celém světě slaví jako den rodiny? Když už je to tak, co si během tohoto měsíce naplánovat s rodinou nějaký hezký společný výlet? A nemusí to být zrovna patnáctého. Je to jen na vás.

A tady je můj první tip:

Napadlo mě, že by byla velká škoda nevyužít toho, že se Praha kvůli onemocnění Covid 19 vylidnila. Že její staré a tajemné uličky bez tisíců všude přítomných zahraničních turistů ztichly a zkrásněly. Nikdo neví jak dlouho tato situace vydrží, ale jisté je, že dřív nebo později se návštěvníci do Prahy vrátí. Proč se s rodinou, vnoučaty nebo přáteli nevypravit na romantickou procházku starou Prahou? Projít ztichlé Staré Město, pokochat se výhledem na pražské panorama z téměř liduprázdného Karlova mostu a pokud ještě budeme mít síly přibrat i nádherná zákoutí Malé Strany. Určitě nebudete litovat. A jestli dostanete chuť na „zákusek“ přidejte si ještě trošku kultury. Zajděte se podívat do Galerie Tančícího Domu na výstavu Bořka Šípka, Retrospektiva. Věřím, že prožijete všichni společně nádherný den.

Můj další tip je také rodinný:

Když už teď můžeme konečně zase trávit čas se svými blízkými, proč si nezajít třeba s vnoučaty do nějakého hezkého parku? Můj tip je Průhonický park. Úžasný kousek nádherné přírody, přímo v Praze. Víte, že Průhonický park je Národní kulturní památka a památka Unesco? Můžete si vybrat různé doporučené okruhy anebo se toulat parkem podle vlastní chuti. A protože všechno v těchto dnech kvete, doporučuji během procházky nasbírat nějaké barevné květiny a lístky. Potom si s nimi doma s vnoučaty vytvoříte třeba vlastní mandaly (kruhové obrazce). Stačí k tomu papír ve tvaru čtverce, lepidlo, štětec a spousta lásky.

A nakonec tip třetí:

Přestože je květen nádherný jarní měsíc, plný barev a vůní i jeho dny mohou být někdy zamračené a deštivé. Proč toho nevyužít, neusadit se pohodlně do křesla, třeba s dekou přes kolena, se šálkem kávy po ruce a nezaposlouchat se do podmanivého hlasu úžasného Josefa Somra. V CD „Povídky a příběhy“ čte svým nezaměnitelným způsobem ty nejlepší povídky Karla Čapka, Charlese Dickense, Jaroslava Haška, Františka Nepila a mnohých dalších skvělých autorů. Zaručuje opravdu krásný večer.

Snad si z mých tipů něco vyberete anebo vás alespoň k něčemu inspirují. Ať je pro vás každý den tím nejlepším.

S úctou,
Pavel Kříž