Přechodné a odlehčovací pobyty

V dnešním článku bychom vám rádi přiblížili fungování přechodných a odlehčovacích pobytů. Tyto služby vnímáme jako velmi důležité ale zároveň celkem málo známé.

Význam odlehčovacích služeb

Umístění blízkého do přechodného odlehčovacího pobytu dává pečujícím prostor podniknout plánovanou dovolenou, načerpat novou energii a sílu. Péče o blízkého není jednoduchá a je třeba si někdy odpočinout a věnovat se jen sám sobě. Přechodné pobyty mohou trvat třeba jen týden, či měsíc v závislosti na potřebu a situaci. Pro seniory může být takový pobyt jistým oživením, jelikož jsou v kontaktu se svými vrstevníky a je jim poskytnuta odborná péče. Přechodné a odlehčovací služby je možné využít také v případě, že péče v domácím prostředí již není možná a probíhá proces vyřizování žádosti v pobytovém zařízení jako například v domově pro seniory. V mezičase, tedy než se žádost vyřídí, je tak možné služby přechodného pobytu využít. Článek o procesu podání žádosti do domova pro seniory naleznete zde.

Odlehčovací někdy nazývané také respitní či úlevové pobyty pomáhají osobám, které dlouhodobě pečují o svého blízkého. Každý máme své potřeby a také člověk, který pečuje o blízkou osobu (dítě, dospělého či seniora), se potřebuje věnovat i vlastním zájmům. Je proto důležité, aby při péči o blízkého došlo občas k zastoupení - tedy, aby pečující měl čas na sebe, odpočinek, načerpání nových sil a zároveň, aby péče o blízkého pokračovala.

Klientům je v odlehčovacích službách poskytnuta veškerá potřebná péče, zároveň jsou podporovány sociální vazby a kontakt s vrstevníky. Klientům je nabízena pomoc v sebeobsluze (oblékání, strava, hygiena), doprovody k lékaři na vyšetření či zapůjčení kompenzačních pomůcek.

Mezi klienty odlehčovacích služeb mohou patřit senioři, osoby se zdravotním postižením nebo také osoby s chronickým onemocněním. Kromě umožnění nezbytného odpočinku pečující osobě je dalším cílem odlehčovacích služeb podpora klienta a zlepšení jeho soběstačnosti a samostatnosti.

Odlehčovací služby nezahrnují zdravotnickou péči a nejsou určeny občanům, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci nebo přímou odbornou lékařskou péči. Délka pobytu v odlehčovacím zařízení je limitována dobou - maximálně 3 měsíce.

Výběr odlehčovací služby

Přehled všech poskytovatelů sociálních služeb najdete nejsnadněji v Registru poskytovatelů služeb na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Zadáte kraj, okres a případně další požadavky na službu, kterou hledáte, a zobrazí se vám nejbližší poskytovatelé služeb ve vašem okolí. Je dobré podívat se na internetové stránky jednotlivých zařízení, zjistit, jaká je úhrada a prohlédnout si galerii fotografií, ať máte představu o prostředí. Na stránkách zařízení naleznete také žádost o poskytnutí služby a další dokumenty, které je nutné vyplnit či dodat. Se vším vám jistě pomohou sociální pracovníci v daných zařízeních, neváhejte se na obrátit.

Úhrada odlehčovacích služeb

U odlehčovacích služeb je velmi důležité hledět na výši úhrady. Platí se obvykle hodinově a cena bývá okolo 200 Kč za hodinu. Platby však mohou být nastaveny odlišně. Konkrétní cenu a podmínky péče je třeba si zjistit přímo od konkrétního poskytovatele péče. Určitě se tedy na platbu za službu předem doptejte, předejdete tak případnému nedorozumění.

Článek sepsala Mgr. Lenka Josková

Chci odebírat novinky

Diskuze

Pro vložení příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcují k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoli vulgarismy.