Světový den nemocných

Světový den nemocných připadá na 11. února a má nám připomenout, že jsou mezi námi lidé, kteří jsou nemocní. Datum je ustanoveno od roku 1993. 

Délka života české populace se posledních šedesát let sice zvyšuje, bohužel se ale nezvyšuje délka života ve zdraví. Ta u žen vzrostla mezi rokem 1962 a 2010 pouze o 1,3 roku (u celkové délky života je to o 4,9 roku), u mužů se dokonce o 0,6 roku zkrátila (celková délky života se prodloužila o 7,6 roku) - viz graf níže (zpracováno na základě dat Godarová & Beran (2017:14)).

V roce 1962 proběhlo srovnávací šetření mezi více evropskými zeměmi. Podle článku uveřejného na iRozhlas.cz[1] měla ČR v tomto roce lepší pozici než švédská populace. Od té doby se však ve Švédsku zvedla délku zdravého života o devět let, u nás jsme zůstali na stejné hodnotě.

Odlišný vývoj je způsoben jak systémovými opatřeními, tak životním stylem. Značné rozdíly v životním stylu - a tudíž úmrtnosti - můžeme pozorovat i mezi pohlavími v rámci ČR. Např. muži mezi dvacítkou a šedesátkou mají třikrát větší úmrtnost než ženy: kvůli sebevraždám, autonehodám a úrazům. Kolem třicítky se mezi nejčastějšími příčinami objeví alkoholické onemocnění jater, která pak před padesátým rokem života statistikám dominuje.[2]

Diskuze

Pro vložení příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcují k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoli vulgarismy.