Tři čtvrtiny Čechů kvůli koronaviru šetří, přesto mají 4 z 10 lidí nižší úspory než před pandemií

Současná situace má velký vliv na chování lidí a také na jejich hospodaření. „Šetřilo se napříč celou Českou republikou, což není nijak překvapivé. Jedním z důvodů byla nejistota ohledně příjmů či dokonce rovnou jejich pokles. Kromě toho bylo ovšem pro lidi také jednodušší některé výdaje omezit. Restaurace byly po velkou část roku zavřené a jet na drahou dovolenou do zahraničí bylo složitější než v jiných letech,“ vysvětluje Ladislav Rokos, obchodní a marketingový ředitel ČSOB Penzijní společnosti.

V jakém kraji se lidem při pandemii podařilo nejvíce ušetřit?

Češi celkově nejvíce ušetřili na zrušených dovolených – úspory to přineslo téměř polovině lidí. Jedním z důvodů byla nejistota ohledně příjmů či dokonce rovnou jejich pokles.

Dle výzkumu je krajem úspor Karlovarsko. Lidé tam šetřili nejvíce na většině položek. Nejčastěji měli menší výdaje i za dovolenou, více na ní ale v průměru ušetřili obyvatelé Prahy. Za jídlo v restauracích pak v Karlovarském kraji uspořilo 69 % lidí.

Spoléhají lidé na důchod?

Kvůli koronavirové krizi mají 4 z 10 lidí větší strach, že nebudou mít peníze na důchod. V celorepublikovém průměru uvádí Češi jako hlavní zdroj příjmů ve stáří nejčastěji státní důchod.

Na státní důchod se nejvíce spoléhají lidé z Královéhradeckého kraje (téměř 65 % z nich).

Nejčastějším důvodem, proč si lidé nespoří více, jsou nedostatečné příjmy, uvádí je 68 % lidí a 8 z 10 obyvatel Zlínského kraje.

Největšími požitkáři jsou pro změnu lidé z Vysočiny a navzdory svému prvenství ohledně šetření i obyvatelé Karlovarského kraje. Každý čtvrtý říká, že si chce svoje peníze užívat, a ne je odkládat někam, kde z nich nemají okamžitý užitek.

Více než pětina Čechů pak říká, že je pro ně těžké odkládat každý měsíc stranou velkou část výplaty, nejčastěji lidé z Olomoucka. Pro 70 % Čechů je příjemnější pravidelné spoření než jednorázové větší vklady, dalších 22 % lidí preferuje nepravidelné ukládání po drobných částkách.

Data vyplývají z průzkumu společnosti Ipsos pro ČSOB Penzijní společnost s 1 100 respondenty. Celou tiskovou zprávu naleznete zde.

Chci odebírat novinky

Diskuze

Pro vložení příspěvku do diskuze se musíte přihlásit.

Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcují k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoli vulgarismy.