Co bych měla udělat, když se chci stát pečovatelkou své babičky?

Dotaz

Co bych měla udělat, nebo jak mám postupovat, když se chci stát pečovatelkou své babičky, která má parkinsona?

Mgr. Lenka Josková

Dobrý den,  

děkujeme za Váš dotaz, ve kterém zmiňujete, že byste se chtěla stát pečující osobou a pečovat o svou babičku. Pokusíme se Vám shrnout nejdůležitější kroky. Více podrobností pak naleznete v článku Na co mají pečující osoby nárok.

Je důležité zajistit, aby babička měla schválen příspěvek na péči, o který se žádá na Úřadu práce a který je určen osobám, které potřebují dopomoc druhé osoby při péči o sebe (více o příspěvku zde). Následně se na Úřadu práce zapište jako poskytovatel pomoci, tedy pečující osoba. 

Pokud se rozhodnete pečovat o babičku a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát Vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se Vám doba péče započítá do důchodového pojištění. Po ukončení péče můžete na Úřadu práce požádat o podporu v nezaměstnanosti.

Péči o babičku je nutné doložit Vaší zdravotní pojišťovně do 8 dnů od vydání rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči potvrzení Úřadu práce o poskytování péče. Dále je důležité sdělit informaci o pečování také České správě sociálního zabezpečení. 

Doporučujeme obrátit se nejprve přímo na Úřad práce, kde Vám poradí, jaké přesné kroky je nutné udělat. Případně se zeptejte také na možnost čerpání dalších příspěvků, na které by mohla mít Vaše babička nárok.

Dále doporučujeme podívat se na velmi užitečné portály věnující se péči v domácím prostředí: 

S pozdravem, 
za tým Neztratit se ve stáří, 
Mgr. Lenka Josková