Co dělat se sousedem o patro výše, který již několikrát vytopil můj byt nejen vodou?

Dotaz

Dobrý den,

potřebuji poradit, co dělat se sousedem o patro výše, který již několikrát vytopil můj byt nejen vodou, ale i fekáliemi. Představenstvo SVJ to neřeší. Jeho byt je již několik let v rekonstrukci a zřejmě pro neustálé alkoholové opojení ho nikdy neuvede do odpovídajícího stavu. Poslední vytopení fekáliemi z ucpaného WC bylo červenci, kdy dle sdělení předsedkyně SVJ neměl toaletu ani splachovací, ani přišroubovanou. Venku byly v té době teploty 37st a v mém bytě ukrutný zápach trvající několik měsíců. Přivolaná Policie s tím údajně nemohla nic dělat. Hygienická stanice soukromníky neřeší. Stavební úřad také ne, pokud nebourá nosné zdi. Dodnes fekálie visí na mém umakartovém jádře a SVJ nemíní dát vyčistit ani šachtu.

I když jsem představenstvu SVJ psala několik emailů a dotyčnému několik dopisů, hrají mrtvého brouka. Firmy, na které jsem se obrátila mě doporučily zbourat jádro, neboť prý se fekálie dostaly i do dřeva. Jsem důchodkyně a ZTP, nemohu chodit. K takové stavební úpravě už nemám síly, ale viník vůbec nekomunikuje, natož aby mi uhradil alespoň tapety, úklid, otevření jádra. Nehledě k tomu, že jsem tady přes půl roku žila v průvanu a ukrutném zápachu a rozhodně se to na mé artrose a psychice podepsalo. Také jsem se nemohla v letních měsících přemístit kvůli vétrání bytu na chatu, abych byla alespoň část roku venku. Balkon nemám.

Prosím vás o radu, co mám dělat neboť už mám z toho i psychické trauma, když nahoře něco slyším, dívám se na strop, jestli zase něco neteče. Ráda bych, kdyby soused nebyl zcela laxní a zaplatil alespoň to, co má.

Děkuji

Mgr. David Novotný

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Bohužel ve vašem případě nezabývá jiná možnost než domoci se svého práva soudní cestou. Doporučuji Vám se obrátit na některého z advokátů a za jeho součinnosti podat na souseda žalobu. Pokud nemáte na advokáta finance, můžete se obrátit na Českou advokátní komoru a žádat bezplatnou právní pomoc.

Držte se.

S pozdravem
Mgr. David Novotný, advokát