Co mám podniknout, abych zhodnotil daný obnos, při minimálním riziku?

Dotaz

Vážení, mám k Vám prosbu.

Mám na účtu určitý finanční obnos a úrok je prakticky žádný. Co mám podniknout - změnit, abych zhodnotil daný obnos, při minimálním riziku.

Jde mi o to, abych pokryl alespoň inflaci, jež činí přes 3%. Díky Vám.

Ing. Milan Jursík

Dobrý den,

předem bychom vás chtěli pochválit, že myslíte na zadní vrátka a vytváříte si finanční rezervu. Situace na finančních trzích již delší dobu bohužel neumožňuje zhodnocovat peníze na spořicích účtech tak, aby zhodnocením byla výše inflace pokryta. Obecně doporučujeme, aby si klienti nenechávali větší množství peněz na běžných účtech, kde ve většině případech není žádné úročení, tedy žádné zhodnocení. Pro uchování pohotovostní rezervy (rezerva, která by pokryla vaši 6 měsíční spotřebu domácnosti) se hodí právě spořicí účty, kde jsou na českém trhu aktuálně sazby mezi 0,2 % - 1 %. Výhodou těchto produktů je okamžitá dostupnost peněz a alespoň symbolický úrok. Dále je vhodné využívat státem podporované produkty – stavební spoření s garantovanou úrokovou sazbou až 3,4 % ročně (včetně státního příspěvku až 2000 Kč ročně) – podmínkou je sjednání minimálně na 6 let. Dalším produktem se státními příspěvky je penzijní spoření s příspěvkem až 2760 ročně a s možností dalšího zhodnocení prostřednictvím účastnických fondů. Doba sjednání produktu je minimálně 5 let, abyste při případném zrušení nepřišel státní příspěvky.

Další možností je nákup státních dluhopisů. Výhodou těchto produktů je garantovaný výnos, přičemž stanovená doba vlastnictví dluhopisů je 6 let.

Nejzajímavějším způsobem zhodnocení prostředků je prostřednictvím podílových fondů. Zde už se bavíme o určitém riziku kolísání hodnoty vložených prostředků, avšak z dlouhodobého hlediska (3-5 let) se klientům daří zajímavě zhodnocovat své prostředky (2-6 % ročně dle zvoleného produktu).

Toto je jen popis možností, které jsou klientům nabízeny pro uchování, případně zvýšení hodnoty úspor. Určitě doporučujeme navštívit pobočku banky, kde s vámi rádi rozeberou vaši současnou finanční, ale i životní situaci a navrhnou vám vhodné řešení, které bude respektovat vaše očekávání, potřeby i plány.

S pozdravem,
Milan Jursík