Finanční pomoc v koronavirové krizi.

Dotaz

Dobrý den prosím o radu. Je mě 69 let a moje dcera pracuje ve škole jako pomocná kuchařka a vnučku které je 13 let. Vnučka k přihlédnutí k mému věku do školy nemusí, ale moje dcera jako zaměstnanec musí takže bacil koronavirusu přinese ona, může si vzít neplacené volno, ale finančně to nezvládne.

Proto se ptám může si někde zažádat o finanční podporu?
Děkuji za odpověď

Bc. Lenka Josková

Hezký den,

mockrát děkujeme za Váš dotaz. Věřím, že to není lehká situace.

O ošetřovné by si dcera mohla zažádat v případě, že dítě je mladší 13 let. Jiná speciální dávka vztahující se k Vaší situaci nyní v koronavirové krizi bohužel není.

Finanční pomoc, o kterou je možné ze strany státu žádat je přídavek na dítě. Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než 2,7násobek částky životního minima rodiny. Pro nárok na dávku se posuzuje příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí, za příjem se považuje i rodičovský příspěvek. O tento přídavek se žádá na Úřadu práce, zde naleznete více informací.

Déle by si dcera mohla případně zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Dávka je poskytována osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit. Opět se žádá na Úřadu práce a více informací naleznete zde.

Případně ještě existuje dávka příspěvek na živobytí. Nárok na příspěvek vzniká osobě či rodině, pokud po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje příjem této osoby či rodiny částky živobytí. Více informací najdete zde a opět se žádá na Úřadu práce.

Jednotlivé dávky mají různé podmínky pro přiznání, je proto důležité pročíst veškeré informace o nároku na dávku.

Každopádně doporučuji, ať se dcera obrátí telefonicky přímo na Úřad práce a tam ji pracovníci sdělí veškeré podrobné informace.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S pozdravem,

Lenka Josková