Jak mám koncipovat převod bytu?

Dotaz

Dobrý den,

jsem majitelkou 4 pokojového bytu v panelovém domě v jednom brněnském sídlišti. Vzhledem k tomu, že je mi 72 roků uvažuji o tom, jakým způsobem napsat a koncipovat svoji poslední vůli s ohledem na převod bytu do majetku některého z mých 3 vnoučat. Protože bych ráda vyřešila tuto majetkovou záležitost spravedlivě, dříve než se třeba ocitnu v nějakém zařízení pro seniory.

Prosím o odpověď na tuto otázku: jak mám koncipovat převod bytu po mé smrti (případně odchodu do hospice) tak, aby některý z vnuků, který bude případným majitelem bytu, vyplatil každému z vnoučat adekvátní část hodnoty bytu svým sourozencům? Mám 3 vnoučata, takže každý by měl dostat třetinu z celkové hodnoty bytu.

Děkuji za odpověď

JUDr. David Novotný

Dobrý den,

pokud se rozhodnete sepsat závěť, ve které odkážete svůj byt svým vnukům – tj. každému 1/3 bytu, nastane situace, kdy v závěti opomenete své děti. Nicméně jsou to právě Vaše děti, které mají ze zákona nárok na povinný díl pozůstalosti. Je tedy podstatné, aby se Vaše děti zřekly práva na dědictví (ještě za Vašeho života) a tudíž jste mohla byt odkázat vnukům. Pokud tak Vaše děti neučiní, budou mít po Vaší smrti nárok na část dědictví bez ohledu na to, že jste Váš byt odkázala vnukům. Pokud se rozhodnete, že odkážete každému vnukovi 1/3 bytu, stanou se Vaši vnuci spoluvlastníci. Pokud by některý z vnuků chtěl spoluvlastnictví zrušit a být jediným vlastníkem bytu, musel by ostatní vnuky vyplatit.

V návaznosti na výše uvedené můžete odkázat v závěti vnukům byt a současně uzavřít smlouvu s Vašimi dětmi, ve které se Vaše děti zříkávají práva na dědictví. Takové jednání musí mít formu notářského zápisu, doporučujeme se proto obrátit na notáře.

Další možností je převést byt na Vaše vnuky již za Vašeho života. Tak můžete učinit darovací smlouvou, ve které každému vnukovi darujete 1/3 bytu. Současně doporučujeme zřídit si v nemovitosti věcné břemeno doživotního užívání. Pokud se rozhodnete pro darování, nesmí Vaši vnuci opomenout zahrnout tento dar v jejich daňovém přiznání.

S pozdravem,
JUDr. David Novotný, advokát