Jakou formou vymoci zálohu?

Dotaz

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jakou formou můžu vymoci zálohu na restauraci, kterou jsme dali k zajištění oslav manžela před koronou,
přišla epidemie a 24.4. se nemohlo slavit – manžel dne 2.6. zemřel a když jsem si šla pro onu zálohu, tak mě provozní sdělila, že hotovost nemají a vzala si účet, kam peníze zašlou.

Uběhly již 3 týdny, peníze nikde - 2 x jsem je urgovala – na pohřeb jsem si musela půjčit/záloha činí 20 tis./ a nadále je ticho po pěšině. Během korony měli otevřené okénko a provoz velký – vozili jídla na objednávku a prohlašovali, že nemají problémy.
Tak tomu nerozumím a nevím, jak dále postupovat. Na urgence už vůbec nereagují.

Mgr. David Novotný

Hezký den,

děkujeme za Váš dotaz. V tomto případě se jedná o bezdůvodné obohacení a v krajním případě i o trestný čin zpronevěry. Zároveň se domnívám, že restauraci vzhledem k epidemii nevznikly žádné náklady, např. na nákup surovin apod. Z toho důvodu se domnívám, že máte nárok na celou zálohu. Doporučuji tedy restauraci opětovně vyzvat k vrácení zálohy, s tím ve výzvě je informujete o klasifikaci jejich činu a upozornění, že pokud tak neučiní, obrátíte se svým nárokem na soud. K výzvě můžete samozřejmě připojit i tuto moji odpověď na Váš dotaz.

S pozdravem,
David Novotný, advokát