Jsem ve velkém psychickém napětí, firma chce víc peněz, než jsem dostala. Co mám nyní dělat?

Dotaz

Loni jsem žádala na internetu na Zonky o půjčku 500.000 Kc oslovil mě pán, který řekl, že je z ČNB, že on to umí i jeho kolegové, a že jsou pod kontrolou ČNB.

Následky pak byly hrozné. Sepsal kupní smlouvu na byt a nájemní, že můžu žádat o byt zpět při řádném splácení. Smlouvu mi nedal řádně přečíst, do katastru dal jen kupní smlouvu, nájemní ne.

Dala jsem hned po tomto zjištění trestní oznámení pro podvod. Policie zatím nenašla pachatele a též jsem odstoupila od kupní smlouvy a dala jsem žalobu na určení vlastnictví.

Po roce bylo teď první jednání u soudu vypadá to zatím dobře. Odstoupení je platné, ale firma chce vrátit 1.700 tis Kč nikoliv pouze 500.000 Kč. Můj syn občas ztratí nervy a nadává mi za to. Já nemohla vědět, že to je podvodník ten pán, co sliboval půjčku.

Jsem ve velkém psychickém napětí a ještě syn mi to komplikuje urážkami a podezíráním mé osoby.

Co mám tedy dělat? 

Mgr. David Novotný

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Promluvte si se synem, ať s Vámi jedná mírněji, každý dělá chyby, nicméně by bylo dobré ve sporu pokračovat a nevracet víc, než jste opravdu dostala. Protistrany ve sporu často zkouší, zda dostanou víc, pak už je jen na soudci, komu dá za pravdu a jak rozhodne.

Myslím si ovšem, že byste měla mít ve sporu právní zastoupení, tedy měl by Vás zastupovat advokát. Pokud nemáte na advokáta prostředky, můžete požádat Českou advokátní komoru o bezplatnou právní pomoc.

S pozdravem
Mgr. David Novotný, advokát