Mohu si s vlastním majetkem nakládat jak uznám za vhodné?

Dotaz

Dobrý den, po smrti mého otce se rodinný dům, který zdědil po rodičích v řízení dědickém rozdělil na půlku mé matce, manželce zesnulého, a půlku mě, jeho dceři. Matka se rozhodla, že svoji půlku rozdělí mezi vnoučata, mé dvě děti. Měla jsem v tom případě já půlku domu, dcera se synem každý čtvrtku.

Po delší době,kdy syn o mě nejevil zájem, choval se nepřístojně, poradila jsem se s pí.notářkou a syna jsem vydědila. Takže by po mé smrti po mě nic nedědil. Dům se celý opravil, přistavila se část a nastěhovala se ke mě dcera s rodinou. Protože je mi 75 let a jsem po dvou vážných úrazech, dcera s manželem se o mě stará. Před rokem jsem se rozhodla a svoji půlku domu jsem jí darovala.

Když se to dozvěděl syn, ztropil scénu, že na to jsem neměla nárok, že jsem ho měla předem informovat, že chci svoji půlku domu darovat dceři. Podle mého si s vlastním majetkem mohu nakládat jak uznám za vhodné, aniž bych kohokoliv informovala.

Prosím o vyjádření, zdali jsem jednala podle regulí. Děkuji mnohokráte za odpověď

Mgr. David Novotný

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz.

s Vaším výlučným majetkem si můžete nakládat podle libosti, tedy Vaši půlku domu jste mohla dceři bez problémů darovat. Nemůžete nakládat s těmi částmi domu, které nemáte ve svém výlučném vlastnictví (tedy vlastní je i někdo jiný). Váš syn je vyděděn, tedy nedědí.

S pozdravem
Mgr. David Novotný, advokát