Nutriční poradenství pro seniory

Dotaz

Dobrý den, moje maminka, 73 let by ráda zhubla,ráda bych se informovala, zda existuje něco jako "nutriční poradce pro seniory". Maminka byla dříve hodně pohybově aktivní, ale zdravotní komplikace ji to už znemožňují a tak se jí ukládá tuk. Nedávno prodělala plicní embolii a to bylo asi poslední impulsem se sebou "něco dělat". Myslím, že by si případné odborné vedení ve výživě i ráda zaplatila, uvažovala i o dovážených krabičkách, tzv. krabičkové dietě. Děkuji za vaše zkušenosti v této oblasti. Zdá se mi, že u seniorů je potřeba zkušený přístup k problému, aby se nezanedbala nějaká část výživy. Děkuji za váš čas.

Věra Vodičková

Dobrý den,

dovoluji si reagovat na Váš dotaz ohledně vhodného redukčního plánu pro maminku. V první řadě chci říci, že je skvělé, že má někoho jako jste Vy, kdo má chuť ji v jejím snažení podpořit a zároveň hledá způsob, jak to dělat zdravě a pod odborným dohledem.

Před zahájením redukčního režimu by měl každého seniora rozhodně vyšetřit lékař a samotné hubnutí by mělo probíhat pod dohledem nutričního terapeuta (kvalifikovaného odborníka se zdravotnickým vzděláním). Nevhodně složený jídelníček, nebo zahájení redukčního režimu u seniora, který netrpí nadváhou nebo obezitou, by totiž mohlo v budoucnosti způsobit více komplikací, než užitku.

I když krabičkové diety jsou skvělé v tom, že člověka zbaví starostí s přípravou a řešením složení diety, negarantují, že jejich složení vymýšlel člověk k tomu skutečně kompetentní, nebo dostatečně seznámený s potřebami a zdravotními omezeními daného pacienta. U seniorů obecně se dá předpokládat přítomnost růžných zdravotních problémů, které vyžadují speciálně navržený režim. Jako příklad mě napadá, že je např. pravděpodobné, že po prodělané plicní embolii Vaše maminka užívá dlouhodobě některý z léků na „ředění“ krve, aby předešla jejímu opakování. Jeden z těchto léků, Warfarin, který je velmi často užívaný, ovšem vyžaduje stabilní a kontrolovaný příjem vitamínu K. K tomu by měl nutriční terapeut přihlédnout. Často se také setkáváme s tím, že senioři s nadváhou nebo obezitou mívají potíže s udržením stabilní glykémie a po radikálním omezení přísunu sacharidů, které je zejména v prvních týdnech u krabičkových diet obvyklé (a přináší právě ten rychlý efekt, který pacienti chtějí) by mohla hrozit hypoglykémie. Také je běžné, že se senioři léčí s vysokým krevním tlakem a po redukci několika kilogramů hmotnosti je pro ně najednou dávka léků, na kterou byli dlouhodobě zvyklí, příliš vysoká.

Doporučení (žádanku) na vyšetření nutričním terapeutem může vystavit i praktický lékař a pak tuto péči může hradit zdravotní pojišťovna. Toto zatím není v obecném povědomí, a proto se lidé častěji svěřují do péče různých pochybných výživových poradců, dostupných doslova na každém rohu. Ambulance kvalifikovaných nutričních terapeutů jsou obvykle alespoň ve větších nemocnicích, a pokud jste z Prahy, mohu Vám doporučit zejména nutriční ambulanci při Geriatrické klinice VFN.  Věřím, že se jí tam dostane kvalitní péče a možná jí tam poradí i s tím, kdo by jí pomohl najít i nějakou vhodnou formu tělesné aktivity, důležité pro udržení aktivní svalové hmoty.

Držím Vaší mamince v jejím snažení palce.

Věra Vodičková