Odmítá se podílet na chodu domácnosti. Jak postupovat a kam se obrátit?

Dotaz

Dobrý den,
přítelkyně má sestru, která bydlí s jejich matkou v rodinném domě matky. Tato dcera se celá léta odmítá podílet na přispívání na hrazení společných nákladů (energie, voda). Doposud se odvolávala na tichý souhlas matky, že nemusí nic platit. Matku psychicky vydírá, terorizuje a matka má z ní strach. Přeci jen jsme matku přiměli k tomu, aby této dceři s ní bydlící, dala podepsat nájemní smlouvu. Dočetli jsme se, že podle NOZ má dospělý potomek povinnost podílet se na nákladech a pokut tak nečiní, dopouští se bezdůvodného obohacení (mimo jiné).
Otázka: Očekáváme, že dcera bydlící s matkou, nebude chtít nájemní smlouvu podepsat. Jak postupovat nebo kam se obrátit?
Pomůže sociální odbor na místním městském úřadě, pokud tam podáme oznámení o této situaci? Nebo Policie? Nebo je jedinou cestou podat žalobu k soudu? To je samozřejmě problém, protože matka má jednak strach, jak bude dcera reagovat a žalobu na dceru i z jiných důvodů nebude chtít podat (selhání rodiče, soustavné omlouvání své dcery, atd.).

Mgr. et Mgr. Tereza Brunerová

Dobrý den, 

mát pravdu, že podle NOZ je dospělý potomek žijící s rodičům povinen podílet se na chodu domácnosti, a to buď prací nebo peněžně, má – li příjmy, případně oběma způsoby. Povinnost podílet se na nákladech na domácnost peněžně má tedy sestra Vaší přítelkyně tehdy, pokud má příjem. Pokud by jej neměla, bude stačit, že se podílí domácími pracemi.

Toto říká zákon, ale realita bývá, jak sám víte z Vaší situace, o hodně složitější. Pokud je rodinný dům matky Vaší přítelkyně, je zcela na ní koho a za jakých podmínek v něm nechá bydlet. Z Vašeho popisu situace mám dojem, že v domácnosti dochází v podstatě k domácímu násilí na psychické úrovni. Domnívám se, že pokud se matka dcery bojí, bylo by moc dobré, aby mohla tuto situaci řešit. Moci si o ní popovídat, sdílet s odborníkem své pocity a urovnat si, co si přeje a jak by bylo možné dané situace dosáhnout. Chce dceru vystěhovat? Jaké to bude potom? Chce tam dceru nechat? Jaké jsou možné další scénáře jejího setrvání ve společné domácnosti? Co je pro maminku přijatelnější?

Rozumím, že Vy i Vaše přítelkyně jí chcete pomoc v této těžké situaci, ale je to ona, kdo se musí rozhodnout, a zároveň podniknout další kroky. Je velmi důležité, že na to není sama a má možnost to s vámi sdílet. I tak moc doporučuji mamince kontaktovat například bezplatnou anonymní Linku seniorů na čísle 800 200 007, kde jsou každý den od 8:00 do 20:00, kde může situaci sdílet s odborníkem a hledat svou cestu. Případně existují i poradny pro osoby zažívající domácí násilí. Všechno ale záleží na mamince, co ona bude chtít podniknout a kolik má v tuhle chvíli zrovna sil.

Z právního hlediska může dceři pohrozit vystěhováním, protože maminka nemá povinnost nechat u sebe dceru bydlet bez toho, aniž by se na chodu domácnosti podílela. Nikdo ovšem nemůže sestru Vaší přítelkyně nutit podepsat smlouvu. Pokud nebude chtít a nebude se chtít ani po písemných výzvách vystěhovat, je bohužel jedinou cestou žaloba k soudu.
Policii lze kontaktovat při podezření na trestný čin, třeba domácí násilí, pokud situace naplňuje jeho znaky.
Pokud maminka chce situaci řešit, je určitě dobré obrátit se na místní sociální odbor a situaci zkonzultovat, pracovnice Vás minimálně bude schopna napojit na další organizace, které by vám mohly na cestě pomoci. Ale jak jsem zmínila, pokud dcera nebude chtít dohodu, je jediným možným postupem soudní řízení.

Držím moc palce, aby se situace vyvinula dobře. Pokud byste měl nějaké doplňující dotazy, neváhejte se na nás znovu obrátit.

Hodně sil,
Tereza Brunerová