Pobízet seniora do aktivit či nikoli?

Dotaz

Dobrý den,

tatínkovi je 82 let, je poměrně soběstačný, jenom nám (mně a bratrovi) připadá, že se přestává zajímat o věci, které dělal dříve. Je již pět let vdovec a situace se začala zhoršovat teprve v posledním roce. Dříve hodně četl a pracoval na zahradě. Teď většinu času sedí, dívá se z okna a na nabídky různých činností moc nereaguje. Přemýšlíme, zda ho máme do aktivit více pobízet.

Díky předem za odpověď.

Mgr. Lucie Simonová

Dobrý den,

důležité je, zda na vás tatínek působí spokojeně nebo ne. Pokud ano, je možné, že toho již prostě v životě přečetl dost a na zahrádce se napracoval také dost a nyní chce odpočívat a třeba pozorovat, jak pracují ostatní. V domově pro seniory se setkáváme se situací, kdy klientka například celý život háčkovala, my jí společně s její rodinou chceme udělat radost, zajistíme věci na háčkování a následná reakce klientky je negativní – „už jsem se v životě naháčkovala dost, teď ať to dělají jiní“.

S přibývajícím věkem se mění tempo člověka a je dobré, když ho budeme respektovat. Někdy je pro nás těžké rozlišit, zda je určitá aktivita skutečně přáním seniora nebo spíše tím naším.

Pokud na vás tatínek spokojeně nepůsobí, případně vnímáte tendence k depresivním náladám, byla by aktivizace vhodná a rozhodně bych doporučovala návštěvu psychologa či psychiatra.

 

S přáním hezkých dní,

Lucie Simonová