Vypořádání spoluvlastnictví nebo odkoupení majetku?

Dotaz

Je mi 69 let a mám problém – mám domek ve spoluvlastnictví já a manželka po 1 čtvrtině a spoluvlastník táta se synem také po 1 čtvrtině. Táta se synem jsou ale cizí lidé a oba bydlí na neznámém místě v Americe od roku 1968 a mají cizí občanství. Čtvrtiny zdědily po matce, která zemřela 2003. V katastru jsou jejich staré adresy, takže žádné spojení.

Co je lepší zrušení spoluvlastnictví přes soudy drahé a zdlouhavé anebo počkat do 2024 a pak odkoupit 2 čtvrtiny od státu? Je to opuštěné, nikdo tam nebydlí, neopravuje, a hlavně já bohužel musím platit daně za celý domek. Občas musím vyhánět bezdomovce.

Děkuji za nejvýhodnější odpověď. 

Mgr. David Novotný

Vážený pane,

dovoluji si tímto obrátit se na Vás v návaznosti na Váš dotaz týkající se spoluvlastnictví nemovitosti.

Z vámi popsaného stavu by bylo ideální pokusit se vlastníky (otce se synem) dohledat, případně dohledat jejich dědice a vyvolat dědické řízení – podnětem na příslušném okresním soudě. Zkuste napsat doporučený dopis s dodejkou na adresy vlastníků (otce se synem) uvedené v katastru nemovitostí. Případně se můžete obrátit na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který Vám může pomoci vlastníky dohledat, eventuálně Vám může poskytnout jinou radu.

Dalším způsobem je obrátit se na soud s návrhem na vypořádání spoluvlastnictví. Osobám neznámého pobytu soud ustanoví opatrovníka podle ustanovení § 29 odst. 1 občanského soudního řádu. Není-li rozdělení společné věci dobře možné, přikáže ji soud za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům. Jednoduše řečeno, není-li možné nemovitost rozdělit na samostatné jednotky, přikáže se jednomu nebo více spoluvlastníkům (Vám a Vaší manželce) za přiměřenou náhradu.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
David Novotný