Předdůchod a předčasný důchod

Pro mě

Předdůchod

O tzv. „předdůchod“ můžete žádat 2 – 5 let před nástupem do starobního důchodu. Abyste si o něj mohli požádat, musíte mít našetřeno dostatek peněz v rámci penzijního spoření. Předdůchod se totiž od předčasného důchodu liší tím, že se nejedná o sociální dávku vyplácenou státem. Na každý měsíc v předdůchodu je nutné mít naspořenou částku, která odpovídá  30% aktuální hodnoty průměrné hrubé mzdy. V roce 2019 je to částka kolem 9 500 Kč.

Pro příklad, budete -li chtít jít do předdůchodu  o dva roky dříve, než budete mít nárok na starobní důchod, budete potřebovat  naspořenou částku ve výši 228 000 Kč. Vaše naspořené peníze Vám tedy bude vyplácet penzijní společnost, nikoli stát.

V předdůchodu můžete také pracovat, pokud budete potřebovat přivýdělek. Jeho výše není nijak limitována, můžete si vydělat, kolik potřebujete.

Bližší informace o podmínkách čerpání předdůchodu vám podají pracovníci penzijních společností, u nichž máte uzavřenou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření.

Podrobné informace také naleznete zde.

Předčasný důchod

O předčasný důchod můžete v současné době požádat přibližně 3 roky před plánovaným odchodem do starobního důchodu. Jedná se o sociální dávku vyplácenou státem, zde odpadá podmínka mít naspořené peníze.

Předčasný důchod je však z dlouhodobého hlediska velice nevýhodný, protože bude přibližně o 20% nižší než starobní důchod, a to doživotně, bez možnosti jeho navýšení kdykoli v budoucnu. Prakticky vzato, z předčasného důchodu už se později nestává starobní důchod, naopak zůstanete doživotně v režimu předčasného důchodu.

Tip: Předčasný důchod tedy raději považujte za krajní řešení naléhavé situace, kdy opravdu nemůžete pokračovat v zaměstnání a nemáte naspořené dostatečné úspory v penzijním spoření.

ČSSZ doporučuje před rozhodnutím probrat vaši konkrétní situaci na pobočkách ČSSZ.

Příklady výpočtu předčasného důchodu naleznete zde.