Úvěry a další „výhodné nabídky“

Pro mě

Buďte obezřetní. Reklamy vám nechtějí pomoci, chtějí vás nalákat. Splácení půjčky nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá, a peníze za splátku vám budou stoprocentně chybět jinde.

Když už si potřebujete půjčit, obraťte se v první řadě na rodinu. Rodina si má pomáhat a určitě to ráda udělá. Půjčit si od příbuzných není žádná ostuda!

Pokud je půjčka v rodině nemožná, poptejte banku, kde máte běžný účet. Po finanční stránce vás zná nejlépe a dokáže odhadnout vaši schopnost splácet.

Nikdy nereagujte na různé inzeráty „rychlých půjček“ bez dokladování příjmu apod. Takové nebankovní úvěry jsou extrémně nevýhodné a často se za nimi skrývá rafinovaná smluvní past, ze které se bez zdlouhavých a náročných soudů těžko dostanete.

Nikdy také neručte za úvěr někoho jiného, koho velmi dobře neznáte. Není to formalita, jak vám možná někdo bude říkat. Přebíráte veškerá rizika, aniž byste mohli ovlivnit podmínky smlouvy, splácení a koneckonců z toho něco měli. Snadno tak kvůli zástavě můžete přijít o střechu nad hlavou a většinou není obrany ani úniku.

Pamatujte, že žádná smlouva nevyžaduje, abyste ji podepsali hned a na místě. Vždy si ji vezměte domů, projděte ji s rodinou, poraďte se s právníkem. Pak teprve jednejte dál. Vzpomeňte si na dokumenty o „šmejdech“ a nenechte se zblbnout! V poslední době se stále častěji objevují i nekalé praktiky tzv. "energošmějdů". Jak se nenechat napálit se dočtete i v našem článku