Životní pojištění

Pro mě

Kontrola pojistné smlouvy

Pokud si platíte životní pojištění, najděte v šuplíku smlouvu a zajděte na pobočku příslušné pojišťovny, nebo se obraťte na svého pojišťovacího zprostředkovatele, pokud nějakého máte. Případně požádejte o pomoc rodinu.

Životní pojištění se obvykle sjednává do 65 let a více. Někteří lidé ji mají sjednanou až do 80 let. Pojištění slouží zejména jako náhrada Vašeho příjmu, pokud o něj nemocí nebo úrazem přijdete. Jestliže už nepracujete, většina pojistných rizik ve smlouvě už postrádá smysl, abyste ho platili. Je tedy důležité pojistnou smlouvu zredukovat tak, aby kryla Vaši aktuální potřebu.

  • Určitě už nebudete potřebovat platit pojištění pracovní neschopnosti. 
  • Pojištění invalidity automaticky zaniká Vašimi 65. narozeninami, to si pojišťovna pohlídá sama a pojistku Vám ihned zlevní

Co stojí za ponechání:

Sice už nepotřebujete nahradit ušlý příjem, protože dostáváte pravidelný důchod, ale penízky od pojišťovny se jistě budou hodit, pokud budete mít výdaje s léčením.

  • Pojištění úrazu – Vaše tělo je křehčí než dříve a právě teď se toto pojištění může hodit. 
  • Připojištění dopravní nehody – pokud jezdíte autem. Toto pojištění se však vztahuje na Vás jako na chodce. Třeba když Vás porazí auto na přechodu. Nebo když prudce zabrzdí tramvaj, Vy v ní  upadnete a zraníte se.
  • Zvažte možnost ponechat v pojistce vážná onemocnění. Platili jste si ho celou dobu a právě teď se může začít hodit.
  • Pojištění smrti z jakýchkoli příčin – pokud byste zemřeli a zanecháte žijícího manžela (manželku), peníze z pojistky ho zajistí na další kus života. Bude si muset poradit jen s jedním příjmem (důchodem) a jestli třeba platí nájemné, vyplacení pojistky mu může vytrhnout trn z paty.

Důležité na závěr:

Platili jste si v rámci pojištění také investiční složku? Informujte se ve své pojišťovně, kdy máte nárok na její výplatu. Pojišťovna to sice sama hlídá, ale je dobré být v obraze.