Majetek

Pro mě

Udělejte si přehled svého majetku. Máte cenné papíry? Penzijní připojištění? Podíl na vzdálených pozemcích, které jste zdědili v restituci? Auto? Byt? Firmu?

Zamyslete se, co bude s vaším majetkem za 5, 10, 15 let. Co si necháte na spotřebu? Budete mít síly a prostředky udržovat svůj dům, zvládnete výstup do schodiště? Myslete na to, že pokud se má něco změnit, mělo by se to stát teď – v 80 letech to bude nepoměrně těžší.

Určitě se vyplatí, abyste si o svých představách promluvili s blízkými, v užší i širší rodině.

TIP:

Určitě je nejvyšší čas vyřešit spoluvlastnictví, která vznikla historicky a nedávají vlastně žádný smysl. Ideální by bylo, kdyby vlastníkem byl ten, kdo majetek užívá – a je věcí dohody, jak takového stavu dosáhnout.

MŮŽE SE STÁT…

Pan Václav žil dlouhá léta v domku po rodičích, který měl ve spoluvlastnictví se svou sestrou. Ta náhle zemřela a její podíl na domku zdědili její synové. Ti se rozhodli podíl prodat, aby měli peníze na úhradu matčiných dluhů. Pan Václav ale neměl dostatek hotovosti k jeho odkoupení, a domek se tak stal spoluvlastnictvím jeho a cizího muže, který podíl odkoupil.