Odchod do důchodu

Pro mě

Odchod do důchodu je z hlediska příjmů velká životní změna. Příprava na stáří by se měla začít odehrávat už s prvním zaměstnáním a první výplatou. I když to mladí lidé neradi slyší, správně by si na stáří měli odkládat 5–10% svého čistého příjmu. Ušetřené peníze, pokud jsou rozumně ukládány do penzijního spořícího programu, nebo do jiných investičních produktů, udělá za dobu aktivního pracovního života pěknou sumičku, která vystačí na zbytek života.

Realita je však taková, že lidé začnou spořit mnohem později a po malých částkách, což jim na stáří mnoho pomoci nepřinese. Banky a spořitelny hlásí, že většina Čechů odchází do důchodu s naspořenou částkou kolem 100 tisíc korun. V takovém případě jsou pak lidé odkázání vlastně pouze na důchod.

Každopádně, udělat si konkrétní plány na život v důchodu by měli lidé nejpozději 5 let před jeho zahájením. Stačí k tomu pár papírů a tužka.

Váš plán by měl řešit tyto otázky:

  • Kde budu bydlet? Budu muset platit kromě výdajů za energie také nájem? Budu na nájem sám, nebo budeme dva?
  • Jak vysoký bude odhadem můj důchod, případně oba důchody s manželem?
  • Kolik budeme mít našetřeno? Jakou část z naspořené částky si ponecháme v rezervě a kolik peněz si můžeme dovolit vzít na přilepšenou k důchodu?
  • S čím bych měl počítat v prvních 10 letech důchodu? Opravy auta? Nákup nových domácích spotřebičů? Nutné opravy domácnosti nebo chalupy? Kde vezmu peníze na zaplacení? Budou mé úspory dostatečné?
  • Jak je na tom mé zdraví? Budu mít výdaje za léky?
  • Co plánuji v důchodu dělat? Chci cestovat? Chci se dál vzdělávat, navštěvovat přednášky? Budu sportovat? Mám nějaké koníčky a budu na ně potřebovat peníze? Kolik?
  • Budu se muset i v důchodu přivydělávat? Plánuji mít nějakou brigádu? Kolik dní v týdnu se budu chtít věnovat práci?
  • Budu si chtít i v důchodu spořit peníze pro případnou budoucí potřebu? Jakou částku?

Pokud Vám slouží zdraví, určitě nebudete chtít podzim života trávit doma na gauči u televize. Když si včas uděláte rozumné a jasné plány, nedostanete se později do zbytečného stresu a obav z nedostatku financí. Tak jako celý život, i v důchodu se spoléhejte především sami na sebe a řiďte se selským rozumem.