Odchod do důchodu

Pro mé blízké

Vašim rodičům se přiblížil věk odchodu do důchodu. Nastává nejvyšší čas, abyste si s nimi popovídali o jejich plánech, jak chtějí v důchodu žít, co všechno budou chtít dělat a jak se změní jejich finanční situace. Nenechte se odehnat, když Vám začnou říkat, že do důchodu mají ještě tři nebo pět let čas. To je ideální doba, která není ani krátká ani dlouhá na rozumnou a včasnou přípravu.

Zajímejte se:

  • Kde budou rodiče nadále bydlet a jak vysoké budou jejich náklady na bydlení k výši budoucího důchodu
  • Zda je zapotřebí rekonstrukce bytu nebo chaty, nebo jejich úpravy s ohledem na budoucí možné potíže s pohybem. Velmi důležité je myslet například na úpravu koupelny, například výměna vany za sprchový kout se sedátkem a madly. Pomozte jim to zrealizovat co nejdřív, dokud ještě mají příjem ze zaměstnání, aby už pak tyto záležitosti nemuseli řešit v důchodovém věku.
  • Pokud rodiče bydlí v nájemním bytě, zkuste odhadnout, jaké budou mít s tímto typem bydlení výdaje a zda jim bude zbývat dostatek peněz na živobytí. Pokud to bude pro Vás možné, můžete jim nabídnout, že jim budete určitou měsíční částkou vypomáhat.