Péče o pečující

Pro mé blízké

Péče o blízkého

Máloco je tak těžké, vysilující a zároveň nevděčné jako péče o stárnoucí rodiče.

Nedohlédnete konce. Bude to stále těžší. A s jistotou vše skončí smrtí milované osoby, která se vám bude měnit před očima, bude mít své nálady a nebude to maminka nebo tatínek z dětství, které byste si rádi pamatovali.

Je to jako starost o malé děti, které nikdy nevyrostou. Nenechte se tím zavalit!

Spousta lidí to vzala jako samozřejmou povinnost – bydlí přece nejblíž!, vrhla se do ní s elánem, ale po několika letech zjistila, že už nezvládá ani vlastní život.

Spolupráce je základ

Je třeba si rozvrhnout síly a roli přijmout klidně i dočasně, bez definitivy. Vždyť si musíte přeplánovat život i kariéru – a pokud máte sourozence, mluvte o tom s nimi.

Každý má v různých etapách života různé možnosti. Ale hodí se každá – a klidně i finanční, abyste měli třeba na pečovatele nebo úklidové pracovníky. Nestyďte se o peníze říct. Za pět nebo deset let se navíc situace v rodině může změnit a hlavní nápor převezme zas někdo jiný.

Nebojte se říci si o pomoc

Říkat si o pomoc je nepříjemné, ale fér – jinak se zničíte. Dělejte to otevřeně a klidně si dohodněte, že to bude takové povinné téma všech hovorů – „co potřebuje naše maminka“. A pamatujte, že nejhorší je, když počáteční otázky odbudete frajerským „to je dobrý, to nějak zvládnu“ – všichni to vezmou za samozřejmost jednou provždy a vystoupit z rozjetého vlaku půjde mnohem hůř.

Obraťe se na odborníky

Mluvte o zátěži s někým neutrálním, třeba s přáteli. Nevyhýbejte se ani klasickým psychologickým terapiím. Váš život bude plný stresu a odborná pomoc vám může ukázat cestu, jak se s tím srovnat. V případě těžkých diagnóz můžete vstoupit do kontaktu se specialisty, kteří vám poradí, jak péči zvládat (např. Česká alzheimerovská společnost aj.).

Mluvte o situaci samozřejmě i s partnerem. Partnerství by mělo zátěžové situace unést, ale nemělo by se z nich stát hlavní téma – telefon pětkrát denně, jak je všechno špatně, ničemu nepomůže.

Odpočinek je velmi důlěžitý

A odpočívejte! Vyhraďte si denně nějaký přesně daný čas jen pro sebe – naučte se relaxovat, nemyslet na starosti, vypnout; a jednou týdně na několik hodin vypněte úplně – běhejte, starejte se o zahradu, běžte na pivo – hlavně bez výčitek a myšlenek na povinnosti.