Péče o seniora

Pro mé blízké

Ačkoli je péče potřebná, jistým způsobem ponižuje. Mnoho seniorů těžko skousne fakt, že jejich děti je musí ošetřit i v těch nejintimnějších záležitostech. Samotný pocit nemohoucnosti vyvolává reakci, kterou může být někdy plačtivost a sebelitování, někdy agrese a pocity zloby.

A ty si často vyleje na pečujícím potomkovi, pro kterého taková každodenní zátěž také není žádná slast. Vztah se komplikuje. Začínáte se hádat.

A vznikají rodinné křivdy. Kdo se obětavě stará každý den, bývá často přehlížen – a smetanu slízne ten, se kterým mají občasná setkání atmosféru úsměvů a pohody „jako kdysi“. Neshody se vnášejí i tam, kde dřív nebyly, třeba mezi sourozence.

Je těžké se s tím smířit.

Dobrým řešením bývá svěřit péči o základní potřeby profesionálnímu pečovateli – vztahy v rodině se vyčistí a i nejintimnější zákroky vnímá senior neosobně jako součást něčeho, co musí být.

Ošetřovatelská služba může sloužit i jako odlehčení nebo dočasné řešení, až budete chtít jet na dovolenou. Protože dovolenou se svou rodinou potřebujete!

Stejné to může být například i u domácích prací. Často je senior radši, když si s vámi u kafe poklábosí, než když mu ve stresu šúrujete byt nebo narychlo kuchtíte oběd.

Stojí to peníze, pravda. Na druhou stranu – kolik stojí, že vy osobně i rodina budete v rámci možností vyrovnaní a smíření s nároky osudu?