Odlehčovací služby

Pro mé blízké

Při domácí péči o nemohoucího seniora mohou přijít (a zřejmě i přijdou) okamžiky, kdy budete potřebovat pomocnou ruku. Ať již pro odpočinek, prostor pro vyřízení svých záležitostí, nebo si budete chtít vyrazit na dovolenou a podobně. Pokud vás nemůže zastoupit nikdo z rodiny, přichází čas na takzvané odlehčovací služby. Těch je velké množství a struktura je různá.

Obvyklé je dělení na služby terénní, ambulantní a pobytové. Tyto služby často poskytují domovy seniorů či pečovatelské služby. V případě terénních služeb dochází pomáhající osoba přímo k seniorovi domů, naopak v případě ambulantní služby se dostaví senior k poskytovateli a stráví tam například část dne (často se taková služba nazývá denním stacionářem). I takové zdánlivě drobné „odlehčení“ je pro pečující obrovskou úlevou a možností k načerpání sil do další nelehké práce. Nejintenzívnějším druhem odlehčovací služby je služba pobytová, kde je o seniora postaráno nepřetržitě, nejdéle až po dobu 3 měsíců.

Jak odlehčovací službu vyhledat? Nejjednodušší je určitě zadat heslo „odlehčovací služby“ a konkrétní město do vyhledávače. V případě, že nenaleznete nic kloudného, zeptejte se v místním domově pro seniory nebo v centru sociálních služeb ve vašem městě, tam mají určitě o odlehčovacích službách v kraji široké povědomí. Neváhejte oslovit také místní Charitu, ta bude mít téměř jistě odlehčovací služby ve svém portfoliu.