Výběr pečovatelské služby

Pro mě

Stárnutí je součástí života a dříve nebo později s sebou může přinést sníženou schopnost soběstačnosti. Pokud si přejete zůstat co nejdéle v domácím prostředí, není proto vůbec na škodu trochu se porozhlédnout a informovat se o možnostech pomoci prostřednictvím pečovatelských služeb, nacházejících se v okolí vašeho bydliště.

Výběr pečovatelské služby

Je důležité dobře zvážit výběr pečovatelské služby, případně se poradit a probrat možné varianty s vaší rodinou a blízkými. Přehled všech pečovatelských služeb najdete nejsnadněji v Registru poskytovatelů služeb na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Zadáte si zde kraj, okres a případně další požadavky na službu, kterou hledáte, a zobrazí se Vám nejbližší poskytovatelé služeb ve Vašem okolí.

S čím Vám může pečovatelská služba pomoci

Mezi základní a nejčastější služby poskytované pečovatelskou službou patří například pomoc v domácnosti, příprava jídla nebo pomoc při osobní hygieně. K dalším službám patří například doprovod k lékaři, ale i úklidové služby či žehlení. Je dobré ujasnit si předem Vaše potřeby i požadavky a teprve poté se obrátit na některou ze služeb a domluvit si formu pomoci.

Úhrada pečovatelské služby

Běžné služby pečovatele se platí obvykle hodinově, cena činí okolo 130 Kč/hodinu. Konkrétní cenu a podmínky péče je třeba si domluvit s konkrétním poskytovatelem péče. S placením za pečovatelské služby Vám může pomoci Příspěvek na péči, o který si můžete zažádat na Úřadu práce. Nárok na příspěvek na péči  máte v případě, pokud se v běžném životě neobejdete bez pomoci druhých.