Domácí cvičení

Pro mě

Posilujte pohybový aparát v každém věku 

Vyšší věk je velmi často spojen s omezením hybnosti. Rozhodně to však neznamená, že byste měli rezignovat na pravidelný pohyb. Ten je totiž důležitý v každém věku pro udržením kondice a soběstačnosti.

V první řadě dbejte na vhodný výběr cvičení (s ohledem na bolavé klouby či jiná omezení) zaměřený zejména na posílení pohybového aparátu. Ideální jsou procházky, práce na zahradě, jóga nebo speciální posilovací cvičení v pomalém tempu.

Pokud si nevíte rady, a potřebovali byste cviky ukázat či zasvětit do jejich správného provedení, je vhodné alespoň zpočátku spolupracovat s rehabilitační sestrou, která vám pomůže se ve cvičení lépe zorientovat.  

Trénink urychlí návrat k běžným činnostem 

V určitých stavech — např. po operaci nebo delším upoutání na lůžko, bude nutné nacvičit i běžné věci jako je chůze nebo koupání, abyste znovu získali ztracenou jistotu a předešli nepříjemným pádům. 

Také správné používání kompenzačních pomůcek je potřeba zpočátku nacvičit. Pohyb na vozíku není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Půjčení pomůcek i základní nácvik vám zprostředkují specializované půjčovny.

Nebojte se požádat o pomoc s péčí o domácnost

Problém s pohyblivostí či stav po operaci může způsobit, že nebudete mít dostatek sil na plnění tradičních domácích prací, jako jste byli dříve zvyklí. Pokud se jedná o přechodný stav, určitě je nasnadě nejprve požádat o pomoc s péčí o domácnost své blízké

V případě, že tuto možnost nemáte, můžete využít  nabídky služeb pro seniory v domácím prostředí v podobě pečovatelské služby či osobní asistence.