Domácí cvičení

Pro mé blízké

Nabídněte pomocnou ruku

Pokud váš senior potřebuje zvýšenou domácí péči, informujte se na způsob, jak ji správně provádět. Pokuste se pro něj zajistit co nejlepší podmínky, sehnat všechny potřebné pomůcky a být nablízku, když to potřebuje

Začátky bývají vždy nejobtížnější pro všechny zúčastněné. Se zlepšením stavu se obvykle pozitivně mění také nálada a vše se postupně ustálí. 

Snažte se být trpěliví a chápaví

Péče o blízkého je někdy spojená také s nepříjemnými změnami nálad, plačtivostí, apatií nebo naopak agresí. V tomto případě je potřeba se obrnit trpělivostí.

Snahu o pomoc při pasivním cvičení vnímá každý člověk jinak. Pro někoho znamená příjemný kontakt a pocit starostlivosti. Pro dalšího může být spíše nepříjemným prolomením osobní zóny, kdy mnohem lépe snáší „cizího“ ošetřovatele-specialistu než někoho z rodiny.

Využijte služeb pro seniory v domácím prostředí 

Pocity ponížení a závislosti se projevují zejména při mytí a jiných úkonech osobní hygieny. Někdy je proto lepší tyto činnosti opravdu přenechat někomu „zvenčí“. Pokud je váš senior upoután na lůžko, je také důležité předcházet proleženinám. Ve vysokém věku se špatně hojí a mohou významně zkomplikovat zdravotní stav.

Pokud vám okolnosti nedovolí postarat se o vašeho blízkého svépomocí, určitě je vhodné vyhledat pomoc v podobě služeb pro seniory v domácím prostředí. 

Tyto specializované služby mají k dispozici odborné pracovníky, kteří pomohou vašemu blízkému se zdravotní péčí, osobní hygienou, obstaráním nákupů a pochůzek či s péčí o domácnost a zajištěním domácích prací.