Hospitalizace

Pro mě

Hospitalizace a nemocniční prostředí

Klasická nemocnice není pro většinu lidí úplně příjemné prostředí. Naší psychice pobyt v tomto zařízení obvykle příliš nepřidává. I přesto však musíme být vděční za vynikající úroveň našeho zdravotnictví, a především za možnost podrobit se ve většině případů velmi nákladné léčbě.

Nemocnice je primárně pracovištěm pro boj s chorobami. České zdravotnictví a potažmo jednotlivá nemocniční zařízení se navíc typicky soustřeďují na ofenzivní medicínu – tedy primárně na léčbu, nikoliv na tzv. odkládání nemocných a jejich dlouhodobý pobyt v těchto zařízeních.

Mějte to na mysli a snažte se pobyt v nemocnici zbytečně neprodlužovat. Rozhodně to není zdravé prostředí. Kromě možnosti vzniku různých infekcí jsou rizikem také agresivní mikrobi, kteří napadají oslabený organismus a mohou způsobit úmrtí pacientů.

Zažeňte nudu chytře

Pokud se připravujete na plánovanou hospitalizaci, myslete také na to, jak budete trávit čas během pobytu v nemocnici. Nezapomeňte si s sebou vzít pomocníky, kteří vám pomohou zahnat nudu během rekonvalescence

Skvěle k tomuto účelu poslouží chytrý telefon, tablet nebo čtečka knih. Pokud nemáte tato chytrá zařízení, zkuste se přeptat u příbuzných a případně si je od nich vypůjčit.

Udržujte kontakt s blízkými 

Buďte s blízkými v každodenním kontaktu. Volejte si, pište SMS, nechte si na telefon posílat fotografie vnoučat. Zajímejte se, co příbuzní dělají, případně je i úkolujte ohledně toho, co byste chtěli do nemocnice přinést, až vás přijdou navštívit. Vůbec se nestyďte, vaše aktivita jim určitě udělá radost a budou alespoň vědět, že jste v pořádku.