Lékař

Pro mě

Důvěra k lékaři je základ kvalitní péče

Stáří je kapitola života, ve které mají lékaři, ať už chcete nebo ne, čím dál větší místo. Je dobré se na to připravit a sestavit si vlastní „lékařský tým“, ke kterému budete mít co největší důvěru.

Důležitá je spolupráce a předávání informací mezi lékaři

I lékaři odcházejí do důchodu a místo specialisty, ke kterému jste docházeli „půl života“, najednou potkáváte nové tváře. Pokud vám nový či stávající lékař v některém ohledu nevyhovuje, pokuste se najít nového. Seznam všech lékařů naleznete na stránkách České lékařské komory, kde je možné lékaře vyhledávat například podle místa bydliště či specializace. Na stránkách Známý lékař najdete informace o lékařích všech specializací a máte také možnost online konzultace.

Jedno je jisté — vaši lékaři by spolu měli mluvit a spolupracovat. Praktický lékař je ten, kdo by měl celou péči zastřešovat a dohlížet na správné doléčování nebo koordinaci odbornějších vyšetření. V první řadě by o nich měl rozhodně vědět!

Nepodceňujte pravidelné prohlídky

Pokud jste u svého praktika a dalších specialistů dlouho nebyli, objednejte se na pravidelnou prohlídku a promluvte si s nimi o svém zdravotním stavu. Nepodceňujte ani drobné příznaky různých chorob, zejména změny hmotnosti.

Mějte na paměti, že i závažné nemoci často přicházejí nenápadně, nebo jim dokonce pomáháme tím, že běžné nemoci přecházíme bez vyšetření, potřebných léků nebo odpočinku. I prostá chřipka může mít fatální průběh, případně může přispět ke vzniku problémů se srdcem, které se přihlásí později.