Oči

Pro mě

Zaměřte se na svůj zrak

Lidský zrak je důležitým smyslem v každém aspektu života. Je proto nutné o oči pečovat během celého života a obzvlášť s přibývajícím věkem.

Pokud jste během aktivního života péči o zrak zanedbávali, věnujte mu zvýšenou pozornost alespoň nyní. S rostoucím věkem obvykle přicházejí i poruchy zraku, které jste třeba dříve neřešili. Rozhodně nepřikládejte zhoršený stav zraku pouze svému věku

Nepodceňujte pravidelné prohlídky zraku

Základem je prevence. Oční lékaři doporučují na preventivní prohlídky chodit už po pětačtyřicítce jednou za dva roky. Pokud tak tedy neučinil sám váš praktický lékař, požádejte jej o doporučení k očnímu lékaři, který vás vyšetří a probere s vámi všechny možnosti případné léčby.

Nemoci zraku jsou opravdu nebezpečné. Některé z nich, jako například nevratné změny na sítnici (makulární degenerace), zelený zákal nebo problémy související s vysokým nitroočním tlakem, mohou zapříčinit i doživotní slepotu. Až u poloviny seniorů v České republice se také vyskytuje šedý zákal. Mezi méně závažné, avšak velmi nepříjemné nemoci oka, patří také zánět spojivek a ječné zrno. Ani tyto zdánlivě banální nemoci určitě nepodceňujte.

V případě, že řídíte, buďte zodpovědní a dejte na doporučení lékaře. Myslete na to, že pokud způsobíte autonehodu, může pojišťovna vymáhat škody přímo po vás.

Správná péče v domácím prostředí

Kromě odborné léčby můžete o svůj zrak pečovat také sami. Pokud často sledujete televizi, je nutné dbát na dodržení správné pozorovací vzdálenosti, která by měla odpovídat dvojnásobku úhlopříčky vašeho televizoru. Pro zmenšení kontrastu a snížení námahy pro oči je potřeba upravit osvětlení místnosti (např. při sledování televize si rozsviťte alespoň tlumené světlo, při čtení intenzitu osvětlení ještě zvětšete). Blahodárně na oči působí odvary z heřmánku nebo zelená barva. Ani při pobytu na sluníčku nezapomínejte na ochranu — vždy používejte kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, který ochrání zrak před škodlivými slunečními paprsky.