Péče o chrup

Pro mě

Péče o chrup se v seniorském věku příliš nemění

Péče o chrup je důležitou součástí pevného zdraví. V dětství nám to vštěpují naši rodiče, později se tento návyk stává každodenní rutinou, kterou byste si rozhodně měli zachovat během celého života.

Péče o chrup se v pozdějším věku v zásadě nijak neliší. Důležité je pravidelné a poctivé čištění celé dutiny ústní, minimálně dvakrát denně. Při zhoršené pohyblivosti zvážte používání elektrického kartáčku, který může péči o chrup v mnohém usnadnit. Pokud máte zubní náhradu, jsou nároky na ústní hygienu ještě větší. Protézu je potřeba minimálně jednou týdně ukládat do speciálních roztoků a mechanicky čistit — s konkrétním postupem vám ochotně poradí váš stomatolog.

Onemocnění chrupu má negativní vliv na celkové zdraví

Zanedbání péče o chrup má velmi negativní následky na celkové zdraví. Vzniklá zánětlivá ložiska se mohou usazovat v srdci, ledvinách a dalších orgánech a v krajním případě přispívat ke vzniku infarktu či mrtvice.

Často jde o začarovaný kruh i v souvislosti s výživou. Pokud začnou zuby vypadávat, může to mít příčinu v nedostatku vápníku a některých vitamínů. Bez zubů se však spousta lidí začne vyhýbat stravě, která vyžaduje důkladnější kousání. Zaměřte se proto zdravou a pestrou výživu, zařadit můžete i vybrané doplňky stravy.

Špatné zuby navíc představují i společenské stigma – mnoho seniorů se vyhýbá různým návštěvám a setkáním, protože se za stav svých zubů stydí.

Základem jsou pravidelné prohlídky u zubaře

I ve vyšším věku jsou proto nutné absolvovat pravidelné prohlídky u zubaře. Jednotlivé zákroky a náhrady jsou bohužel stále dražší, kvalitní protéza navíc vyžaduje několik návštěv, což často odrazuje seniory s horší pohyblivostí. Prevence je však to nejdůležitější, co můžete pro zdraví svého chrupu udělat.