Péče o chrup

Pro mé blízké

Péče o chrup je důležitá v každém věku

Zásady správné ústní hygieny jsou nám vštěpovány od útlého dětství. A určitě né nadarmo. Zanedbaný chrup může totiž přispívat k mnoha závažným onemocněním.

Připomínejte to i svým blízkým seniorům a nenechte je tuto důležitou rutinu, třeba kvůli zhoršenému psychickému nebo fyzickému stavu, zanedbat. Při snížené pohyblivosti může pomoci elektrický kartáček, péči o protézu, které se hodně lidí v pozdějším věku nevyhne, zase vysvětlí ošetřující zubař.

Technika se v zásadě nemění

Péče o chrup se v pozdějším věku v zásadě nijak nemění. Nejdůležitější je dodržovat minimální frekvenci dvakrát denně, používat adekvátní pomůcky a také volit vhodné produkty ústní hygieny.

V seniorním věku lidé velmi často trpí paradentózou a záněty dásní — pomozte svému blízkému s výběrem vhodných pomůcek a prostředků ústní hygieny. Poradit se můžete přímo s ošetřujícím zubařem. 

Pravidelné prohlídky u zubaře 

Dohlédněte na to, aby váš blízký chodil na pravidelné zubní prohlídky. Zdravotní pojišťovna je hradí dvakrát do roka. Pamatujte na to, že zanedbaný chrup s sebou nese velká rizika a také mnohem větší náklady než preventivní péče.

Starší lidi často odrazují ceny, obzvlášť v případě potřeby zubní protézy či nákladnějšího výkonu – mluvte o tom s nimi a zkuste jim nabídnout finanční výpomoc.