Přístup k lékaři

Pro mé blízké

Nabídněte svému blízkému možnost odvozu

Ptejte se svých blízkých, zda nepotřebují odvoz. Starší lidí mají tendenci své zdravotní obtíže zlehčovat, či dokonce podceňovat, což bez odborné pomoci může velmi snadno vyústit v závažný problém. Často vás také nechtějí obtěžovat nebo se sami stydí zavolat sanitku i přesto, že se dlouhodobě necítí dobře.

Odvoz vašeho blízkého do nemocnice či jiného odborného zdravotnického zařízení může, v případě, že to vyžaduje jeho zdravotní stav, indikovat také přímo ošetřující lékař během vyšetření. Děje se tak prostřednictvím tzv. příkazu ke zdravotnímu transportu

Akutní stavy je potřeba řešit okamžitě

Pokud váš senior zvrací, má vysokou horečku, případně trpí bolestí břicha nebo hrudníku a stav se nezlepšuje, rozhodně na nic nečekejte a okamžitě volejte sanitku. Nikdo vás v takovém případě nebude kritizovat za zbytečný výjezd.

Naopak, díky přítomnosti odborného personálu a včasnému zásahu se podaří často zabránit nejhoršímu lépe, než kdybyste blízkého do nemocnice vezli sami a po cestě se jeho stav rapidně zhoršil. V některých případech opravdu mohou rozhodovat i minuty.