Výživa

Pro mě

Výživa je základ pevného zdraví

Ve chvíli, kdy překročíte 70. rok života, je potřeba o výživu dbát ještě víc než kdy předtím. Přibližně od tohoto věku totiž dochází k postupnému snižování chuti k jídlu, objevují se chronická onemocnění, problémy s chrupem, zhoršuje se čichové a chuťové vnímání a také se snižuje efektivita vstřebávání živin ze stravy.

Všechny tyto aspekty, spolu s užíváním řady léků, vedou často k podvýživě, která v mnoha směrech negativně ovlivňuje vaše zdraví.

Snažte se dbát o vyvážený a zdravý jídelníček

Pravidelnost, pestrost a přiměřenost jsou základními pilíři zdravé stravy. Rozložte si jídlo do několika menších porcí během dne (ideálně ve složení snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře). Pokuste se zařadit co nejpestřejší spektrum potravin zahrnující obiloviny, rýži, těstoviny, zeleninu, mléčné výrobky, maso, ryby, luštěniny, ořechy. Zdravé potraviny také nutně nemusí být drahé. Dávejte přednost sezónním potravinám (ovoce a zelenina) a vybírejte ty, které máte rádi.

Mějte na paměti, že pro celkové zdraví je důležitý také pohyb — třeba v podobě krátkých procházet a dodržování pitného režimu. Obohatit jídelníček vám pomohou pomoci také správně zvolené doplňky stravy.

Náhlé hubnutí nesmíte přehlížet

Náhlé, rychlé nebo bezdůvodné hubnutí nebo přibírání je jedním z nejdůležitějších varovných příznaků, že se s vaším tělem něco děje. Ukazatelem nedostatečné výživy může být také to, že na běžné úkony musíte vyvinout mnohem větší úsilí a cítíte se často vyčerpaní.

Pokud na sobě zpozorujete výraznější změnu hmotnosti, nemeškejte a zamiřte ke svému lékaři. 

Článek o vyváženém stravování Zdravá 13 naleznete zde.

O tom, jak posílit imunitu stravou se dočtete v článku zde.