Výživa - porucha polykání

Pro mě

Problémy s polykáním trpí více než třetina seniorů

Odborné zdroje uvádí, že přibližně 30—50 % seniorů trpí v pozdějším stáří poruchou polykání. Jedná se o poměrně častý problém, který není radno podceňovat. Může být doprovázen nepříjemnými pocity až bolestí a značit i vážná onemocnění.

I když se to nezdá, je polykání velmi složitý proces, na kterém se podílí 50 párových svalů. Vlivem stáří, a také různých onemocnění, však začínají postupně ochabovat.

Příčiny jsou různé

Mezi nejčastější příčiny patří Alzheimerova a Parkinsonova choroba, úrazy páteře a hlavy, mozkové příhody, onemocnění oblasti dutiny ústní, hrtanu, hltanu a jícnu nebo také nádorová onemocnění.

Pokud se k tomuto výčtu přičte ještě nedodržování pitného režimu u většiny seniorů, které způsobuje sníženou tvorbu slin, a tedy obtížné polykání, problém je velmi rychle na světě. Porucha polykání je přitom vysoce riziková — důsledkem může být podvýživa a také další komplikace například v podobě zápalu plic.

Jak řešit problémy s polykáním?

Prvním krokem by měla být určitě změna stravovacích návyků. Důležité je plně se soustředit na jídlo, dbát na malá sousta, dostatečné rozmělnění a zapíjení. Pokud berete léky, rozdrťte je na prášek a zapijte. 

Ideální je však tento problém řešit spolu se specialisty. Pro diagnózu slouží odborná vyšetření, která určí skutečnou příčinu obtíží. Znovu si osvojit žvýkací pohyby vám zase pomůže odborný terapeut. Neodkládejte řešení problémů s polykáním!