Výživa - porucha polykání

Pro mé blízké

Polykací problémy trápí mnoho seniorů

Možná jste si začali všímat, že se váš senior postupně začíná vyhýbat jídlu. V tomto případě by vám v hlavě měla okamžitě vyskočit výstražná kontrolka. Příčin může být opravdu hodně, ale s velkou pravděpodobností se může jednat právě o problémy s polykáním, které senioři velmi často podceňují.

Odborná diagnóza napoví

Polykání je složitý proces, který obsluhuje na 50 párových svalů. S věkem, a také vlivem  onemocnění, však jejich efektivita klesá. Problémy s polykáním často doprovázejí některá neurologická onemocnění jako je Alzheimerova a Parkinsova choroba, choroby oblasti ORL, poruchy štítné žlázy nebo také nádorová onemocnění. Potíže umocňuje rovněž nedostatečný pitný režim seniorů. 

Pokud tedy odhalíte potíže s polykáním u svého blízkého, rozhodně je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Pomocí odborného vyšetření lékař odhalí přesnou příčinu a navrhne postup léčby. V první řadě bude potřeba se zaměřit na změnu stravy (kašovitá, tekutější) a dohlédnout na to, aby váš senior pravidelně jedl, plně se soustředil na jídlo a dostatečně zapíjel. Častým krokem jsou také speciální terapie, které slouží k opětovnému osvojení žvýkacích pohybů a stravovacích návyků.

Jak společně řešit polykací obtíže vašeho blízkého?

V případě zjištění vážných poruch s původem v nervové degeneraci, je nutné se smířit s faktem, že váš blízký bude potřebovat dennodenní pomoc, asistenci a dohled. Je těžké si to přiznat, ale dřív nebo později budete muset zvážit, zda by seniorovi nebylo lépe v zařízení se stálou pečovatelskou službou

Péče o seniora se často stává zápřahem na celý den a je otázka, nakolik to zvládnete skloubit s dalšími nároky, které na vás život a rodina kladou.